Skip to content

482-496 Chancellor Ave.

Irvington, NJ 07111

Industrial

Last Sale Price
$203,500
Last Sale Date
Dec 24, 1986

Property Information

Block188
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class---
DescriptionINDUS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$391,500
64%
Improvement Value:$223,800
36%
Total Assessment$615,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,689+2.0%
2024$19,301+1.5%
2023$19,009+0.1%
2022$18,990+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$203,500

To:

DeedBook NaN, Page NaN