Skip to content

1038 Grove St.

Irvington, NJ 07111

Vacant Land

Last Sale Price
$227,500
Last Sale Date
Dec 19, 2019

Property Information

Block200
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionVAC LD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$123,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,079+2.0%
2024$1,057+1.5%
2023$1,041+0.1%
2022$1,040+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$227,500

To:

DeedBook 20200, Page 13603

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6379, Page 810

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 5964, Page 906