Skip to content

1020 Grove St.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Oct 12, 2012

Property Information

Block200
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,900
36%
Improvement Value:$208,600
64%
Total Assessment$324,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,356+2.0%
2024$7,209+1.6%
2023$7,097+0.1%
2022$7,094+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953