Skip to content

98 Harrison Pl.

Irvington, NJ 07111

Commercial

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 19, 2006

Property Information

Block205
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionDAY CARE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,600
28%
Improvement Value:$369,200
72%
Total Assessment$512,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,400+2.0%
2024$15,091+1.6%
2023$14,858+0.1%
2022$14,850+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

DeedBook 6360, Page 258