Skip to content

932 Grove St.

Irvington, NJ 07111

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2022

Property Information

Block206
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,480
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,700
24%
Improvement Value:$439,100
76%
Total Assessment$576,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,269-13.3%
2024$17,612+1.6%
2023$17,339+0.1%
2022$17,330+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 12040, Page 5596

Property Built

Built

Year Built: 1908