Skip to content

105 Ellis Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2024

Property Information

Block207
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,350
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,500
23%
Improvement Value:$493,800
77%
Total Assessment$638,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,510+164.8%
2024$6,990+1.6%
2023$6,882+0.1%
2022$6,878+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft2,726DeedBook 20221, Page 3371Recorded11/30/2022

Property Built

Built

Year Built: 1953