Skip to content

6-8 Sharon Ave.

Irvington, NJ 07111

Apartment

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Mar 31, 2025

Property Information

Block208
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description12FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$420,000
30%
Improvement Value:$993,600
70%
Total Assessment$1,413,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,571+2.0%
2024$34,859+1.6%
2023$34,319+0.1%
2022$34,302+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,500,000

To:

DeedBook 20250, Page 25907