Skip to content

79 Maple Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 17, 2007

Property Information

Block209
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class45
Description2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,679
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,500
29%
Improvement Value:$330,900
71%
Total Assessment$467,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,366+2.0%
2024$8,199+1.6%
2023$8,072-8.6%
2022$8,827+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953