Skip to content

14 Maple Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 31, 2022

Property Information

Block210
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1 FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,250
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
37%
Improvement Value:$218,800
63%
Total Assessment$347,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,333+2.0%
2024$9,146+1.6%
2023$9,004+0.1%
2022$9,000+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,370DeedBook 20220, Page 94350

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft1,250DeedBook 20180, Page 11980Recorded2/8/2018

Property Built

Built

Year Built: 1953