Skip to content

10 Maple Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1903

Last Sale Date
Apr 5, 2011

Property Information

Block210
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,336
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,800
29%
Improvement Value:$345,400
71%
Total Assessment$483,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,025+2.1%
2024$9,819+1.6%
2023$9,663+0.1%
2022$9,658+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1903