Skip to content

941 Grove St.

Irvington, NJ 07111

Last Sale Date
Feb 3, 2020

Property Information

Block210
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description6FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
77%
Improvement Value:$61,800
23%
Total Assessment$271,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$16,147+2.8%
2021$15,709+2.0%
2020$15,404+0.5%
2019$15,334+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$477,500
DeedBook 12040, Page 8492