Skip to content

949 Grove St.

Irvington, NJ 07111

Last Sale Date
Feb 3, 2020

Property Information

Block210
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionVAC LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$114,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$890+2.8%
2021$866+2.0%
2020$849+0.5%
2019$846+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$96,800
DeedBook 12011, Page 6264

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 6159, Page 410

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5817, Page 278