Skip to content

951 Grove St.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Feb 3, 2020

Property Information

Block210
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,091
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,300
43%
Improvement Value:$166,200
57%
Total Assessment$289,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$7,387+2.9%
2021$7,180+2.1%
2020$7,036+0.5%
2019$7,003+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953