Skip to content

973 Grove St.

Irvington, NJ 07111

Commercial

Last Sale Price
$28,000
Last Sale Date
Apr 10, 2015

Property Information

Block210
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,300
91%
Improvement Value:$11,500
9%
Total Assessment$134,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,902+2.0%
2024$4,804+1.6%
2023$4,729+0.1%
2022$4,727+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$28,000

To:

DeedBook 12549, Page 113

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 12404, Page 303