Skip to content

999 Clinton Ave.

Irvington, NJ 07111

Commercial

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block210
Lot67
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class10
DescriptionPAVED LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,200
87%
Improvement Value:$32,300
13%
Total Assessment$244,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,099+2.1%
2024$3,037+1.6%
2023$2,990+0.1%
2022$2,988+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$2,000,000

To:

DeedBook 20200, Page 73262

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 12073, Page 1486

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 6108, Page 642

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5818, Page 334