Skip to content

66 Augusta St.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Feb 3, 2020

Property Information

Block211
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,490
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
41%
Improvement Value:$203,200
59%
Total Assessment$343,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,083+2.1%
2024$5,957+1.6%
2023$5,861+0.1%
2022$5,857+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953