Skip to content

136 Maple Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1911

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Sep 22, 2020

Property Information

Block215
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,319
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,300
48%
Improvement Value:$155,400
52%
Total Assessment$299,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,690+2.0%
2024$7,537+1.6%
2023$7,420+0.1%
2022$7,416+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,752DeedBook 20200, Page 94927

Property Built

Built

Year Built: 1911