Skip to content

174 Maple Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Aug 8, 2023

Property Information

Block216
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
27%
Improvement Value:$386,900
73%
Total Assessment$526,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,417+2.0%
2024$2,368-82.3%
2023$13,351+472.9%
2022$2,331+2.8%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft2,026DeedBook 20230, Page 53481

Property Sale

Sale
$17,500
Sq Ft1,872DeedBook 20200, Page 13026Recorded2/4/2020

Property Sale

Sale
$17,500

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 20190, Page 25276Recorded3/19/2019

Property Sale

Sale
$34,992

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 12493, Page 1004Recorded4/28/2014

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 12281, Page 8011

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 6155, Page 152

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 5948, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1953