Skip to content

104 Chapman Pl.

Irvington Twp, NJ 01427

Built 1953

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jul 2, 2004

Property Information

Block21
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,183
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
41%
Improvement Value:$273,900
59%
Total Assessment$463,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,265+2.0%
2024$9,079+1.6%
2023$8,939+0.1%
2022$8,934+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft2,183DeedBook 6083, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 1953