Skip to content

37 Greene Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Feb 17, 2016

Property Information

Block231
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,904
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,500
31%
Improvement Value:$339,300
69%
Total Assessment$494,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,643+2.0%
2024$9,450+1.6%
2023$9,303+0.1%
2022$9,299+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953