Skip to content

41 Martin Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1926

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 6, 2015

Property Information

Block232
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,200
44%
Improvement Value:$192,000
56%
Total Assessment$340,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,397+2.0%
2024$8,229+1.6%
2023$8,102+0.1%
2022$8,097+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,749DeedBook 12541, Page 8985

Property Sale

Sale
$36,265
DeedBook 12287, Page 9247

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 6269, Page 479

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5932, Page 179

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 5829, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1926