Skip to content

34 Hoffman Place

Irvington, NJ 07111

Built 2002

Last Sale Price
$122,500
Last Sale Date
Jan 9, 2003

Property Information

Block238
Lot3.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,900
42%
Improvement Value:$142,100
58%
Total Assessment$245,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,358+2.0%
2024$6,231+1.6%
2023$6,134+0.1%
2022$6,131+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$122,500

To:

Sq Ft1,080DeedBook 5961, Page 686

Property Built

Built

Year Built: 2002