Skip to content

1 Sager Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Sep 12, 2013

Property Information

Block241
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,633
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,300
49%
Improvement Value:$181,700
51%
Total Assessment$355,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,316+2.0%
2024$8,150+1.6%
2023$8,024+0.1%
2022$8,020+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953