Skip to content

89 Kuna Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2017

Property Information

Block249
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,278
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,700
46%
Improvement Value:$193,300
54%
Total Assessment$358,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,325+2.0%
2024$7,178+1.6%
2023$7,067+0.1%
2022$7,064+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953