Skip to content

533 Stuyvesant Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2005

Property Information

Block24
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,665
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,000
37%
Improvement Value:$231,600
63%
Total Assessment$367,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,408+2.0%
2024$6,279+1.6%
2023$6,182+0.1%
2022$6,179+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953