Skip to content

69 Sheridan St.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 12, 2021

Property Information

Block251
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,600
39%
Improvement Value:$215,800
61%
Total Assessment$356,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,120+2.0%
2024$6,978+1.6%
2023$6,870+0.1%
2022$6,866+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,260DeedBook 20210, Page 12569

Property Built

Built

Year Built: 1923