Skip to content

294 Union Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 31, 2002

Property Information

Block255
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,275
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,300
43%
Improvement Value:$225,500
57%
Total Assessment$395,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,060+2.0%
2024$8,879+1.6%
2023$8,741+0.1%
2022$8,737+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft2,275DeedBook 5888, Page 897

Property Built

Built

Year Built: 1953