Skip to content

109-11 Berkshire Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Apr 1, 2015

Property Information

Block258
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,024
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
34%
Improvement Value:$384,000
66%
Total Assessment$579,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,038+29.4%
2024$10,075+1.6%
2023$9,919+0.1%
2022$9,914+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft2,420DeedBook 12547, Page 9903

Property Built

Built

Year Built: 1953