Skip to content

23 Osborne Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1925

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jul 21, 2003

Property Information

Block262
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,312
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,100
45%
Improvement Value:$162,800
55%
Total Assessment$295,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,715+2.0%
2024$7,561+1.6%
2023$7,444+0.1%
2022$7,440+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,312DeedBook 6003, Page 355

Property Built

Built

Year Built: 1925