Skip to content

31 W. Denman Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Mar 25, 2016

Property Information

Block264
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,420
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,700
39%
Improvement Value:$206,600
61%
Total Assessment$337,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,319+2.0%
2024$7,172+1.6%
2023$7,061+0.1%
2022$7,058+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953