Skip to content

117 Welland Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1907

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 1, 2024

Property Information

Block267
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage968
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
68%
Improvement Value:$150,100
54%
Total Assessment$277,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,105+77.2%
2024$6,267+1.6%
2023$6,170+0.1%
2022$6,167+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft968DeedBook 20240, Page 46796

Property Sale

Sale
$1,936

To:

Sq Ft1,331DeedBook 20211, Page 2349Recorded8/19/2021

Property Sale

Sale
$21,100

To:

Sq Ft968DeedBook 12201, Page 2621

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5548, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1907