Skip to content

681 Lyons Ave.

Irvington, NJ 07111

Commercial

Last Sale Price
$482,939
Last Sale Date
Jun 23, 2011

Property Information

Block276
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
DescriptionGAS STATION
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$459,400
63%
Improvement Value:$271,000
37%
Total Assessment$730,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,478+2.0%
2024$23,988+1.6%
2023$23,617+0.1%
2022$23,605+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$482,939

To:

DeedBook 12317, Page 7728