Skip to content

113 Ball St.

Irvington, NJ 07111

Built 1921

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Nov 30, 2005

Property Information

Block277
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,700
46%
Improvement Value:$176,600
54%
Total Assessment$327,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,614+2.0%
2024$5,502+1.6%
2023$5,417+0.1%
2022$5,414+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000

To:

Sq Ft1,228DeedBook 6280, Page 622

Property Built

Built

Year Built: 1921