Skip to content

31-33 Sharon Ave

Irvington, NJ 07111

Built 1909

Last Sale Date
Oct 15, 2012

Property Information

Block280
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,486
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
34%
Improvement Value:$330,700
66%
Total Assessment$500,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,595+2.0%
2024$8,423+1.6%
2023$8,293+0.1%
2022$8,289+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1909