Skip to content

28 Ball St.

Irvington, NJ 07111

Commercial

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Apr 13, 2018

Property Information

Block281
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
DescriptionMED.OFF.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,200
22%
Improvement Value:$663,200
78%
Total Assessment$850,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,572+2.0%
2024$28,980+1.6%
2023$28,532+2902.8%
2022$950+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000

To:

DeedBook 20180, Page 35273

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 6396, Page 352