Skip to content

9-11 Oak Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1920

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Dec 15, 2014

Property Information

Block286
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,400
26%
Improvement Value:$337,300
74%
Total Assessment$453,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,790+2.0%
2024$7,634+1.6%
2023$7,516+0.1%
2022$7,512+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft2,078DeedBook 12530, Page 2093

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5606, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1920