Skip to content

248 Lincoln Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Dec 7, 2012

Property Information

Block295
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,250
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,000
35%
Improvement Value:$215,500
65%
Total Assessment$331,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,393+2.0%
2024$7,245+1.6%
2023$7,133+0.1%
2022$7,129+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000

To:

Sq Ft2,250DeedBook 12412, Page 1287

Property Built

Built

Year Built: 1923