Skip to content

23 Cornell Street

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Apr 3, 2007

Property Information

Block297.01
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,100
35%
Improvement Value:$231,300
65%
Total Assessment$358,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,749+2.0%
2024$6,614+1.6%
2023$6,511+0.1%
2022$6,508+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953