Skip to content

43 Rutgers St.

Irvington, NJ 07111

Built 1926
Public Property

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block300
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,458
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,800
54%
Improvement Value:$93,700
46%
Total Assessment$204,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$7,243+2.8%
2021$7,047+2.0%
2020$6,910+0.5%
2019$6,878+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft1,458DeedBook 20250, Page 64559

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5912, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1926