Skip to content

539 Union Avenue C0011

Irvington, NJ 07111

Built 2000

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jul 30, 2007

Property Information

Block303.01
Lot1
QualifierC0011
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,259
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
31%
Improvement Value:$149,400
69%
Total Assessment$216,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,536+2.0%
2024$4,445+1.6%
2023$4,377+0.1%
2022$4,374+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,259DeedBook 12077, Page 9345

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5756, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 2000