Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1768 Manor Dr.Irvington, NJ 07111
Last Sale Date
Feb 28, 2005
Property Information
Block306
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page64
Building Details
Building Class10
Description39FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$1,260,000
9%
Improvement Value:$12,889,100
91%
Total Assessment$14,149,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $187,899 | +2.0% |
| 2024 | $184,139 | +1.6% |
| 2023 | $181,289 | +0.1% |
| 2022 | $181,198 | -7.2% |
Property History
No events match the selected filters.