Skip to content

115-117 Mill Rd.

Irvington, NJ 07111

Built 1995

Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block307
Lot3.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,860
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,200
23%
Improvement Value:$493,200
77%
Total Assessment$642,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,142+2.0%
2024$13,859+1.6%
2023$13,644+0.1%
2022$13,637+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1995