Skip to content

1212-1222 Springfield Ave

Irvington, NJ 07111

Commercial

Last Sale Price
$546,000
Last Sale Date
May 10, 2007

Property Information

Block30
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionDINER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$675,900
48%
Improvement Value:$725,000
52%
Total Assessment$1,400,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,233+0.0%
2024$44,212+1.6%
2023$43,526-26.1%
2022$58,905+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$546,000

To:

DeedBook 12058, Page 7499