Skip to content

9 Lindsley Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1959
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2017

Property Information

Block314
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage954
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
45%
Improvement Value:$181,900
55%
Total Assessment$331,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$5,528-11.5%
2015$6,244-20.3%
2014$7,836-0.5%
2013$7,874+0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 12174, Page 4712

Property Sale

Sale
$235,320
DeedBook 6399, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1959