Skip to content

66 Glorieux St.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Price
$54,000
Last Sale Date
Dec 29, 2014

Property Information

Block316
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,100
46%
Improvement Value:$192,700
54%
Total Assessment$356,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,250+2.0%
2024$7,105+1.6%
2023$6,995+0.1%
2022$6,992+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$54,000

To:

Sq Ft1,308DeedBook 12557, Page 7406

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 12512, Page 1548Recorded8/27/2014

Property Built

Built

Year Built: 1923