Skip to content

13 Feiner Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 8, 2023

Property Information

Block319
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class15
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,000
45%
Improvement Value:$205,200
55%
Total Assessment$371,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,523+42.7%
2024$7,373+1.6%
2023$7,259+0.1%
2022$7,255+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 20230, Page 55472

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 20180, Page 15452Recorded2/21/2018

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5983, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1923