Skip to content

13 Tremont St.

Irvington, NJ 07111

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2011

Property Information

Block31
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,379
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,100
39%
Improvement Value:$225,700
61%
Total Assessment$368,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,292+2.0%
2024$8,126+1.6%
2023$8,000+0.1%
2022$7,996+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1911