Skip to content

38 Feiner Pl.

Irvington, NJ 07111

Built 1928

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Apr 4, 2005

Property Information

Block320
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,676
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,600
30%
Improvement Value:$390,300
70%
Total Assessment$560,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,336+2.0%
2024$13,069+1.6%
2023$12,867+0.1%
2022$12,860+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft3,676DeedBook 6184, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1928