Skip to content

185 Nesbit Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1924

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Mar 16, 2006

Property Information

Block327
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,449
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,500
26%
Improvement Value:$464,600
74%
Total Assessment$632,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,631+2.0%
2024$14,338+1.6%
2023$14,116+0.1%
2022$14,109+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft3,449DeedBook 6315, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 1924