Skip to content

2-10 Wagner Pl

Irvington, NJ 07111

Apartment

Last Sale Price
$3,404,762
Last Sale Date
Aug 21, 2023

Property Information

Block348
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class---
Description33FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,155,000
40%
Improvement Value:$1,733,000
60%
Total Assessment$2,888,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$68,477+2.0%
2024$67,107+1.6%
2023$66,068+0.1%
2022$66,035+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$3,404,762

To:

DeedBook 20230, Page 53608

Property Sale

Sale
$2,900,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 22234Recorded3/13/2018

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

DeedBook 12495, Page 8081Recorded5/15/2014

Property Sale

Sale
$1,832,500
DeedBook 6383, Page 731